Varm suppe, Jun Kombucha cocktails og affaldshåndtering.

Nyt fra os:)

Varm suppe, Jun Kombucha cocktails og affaldshåndtering.

EN LÆRERIG OG SKØN AFTEN MED WASTEMAN, VARM SUPPE OG JUN KOMBUCHA COCKTAILS:

Affaldshåndtering hos Nordic Fermentation:

Reduktion af affald, genanvendelse og optimering af affald, er en stor del af Helens og Malenes private og professionelle liv. Vi kunne ikke drømme om at smide metal, rent blødt plastic, madrester mm i skraldespanden. Personligt har Malene og hendes familie, 6 forskellige sorteringsspande i hjemmet og på Nordic Fermentation, bliver alt genbrugt eller optimeret i brug. Alle teblade bliver lagt i højbede og omkring frugttræer, bær-rester bliver tørret og spist sammen med SCOBY mødrene og kålstave og resten gives til får og høns eller komposteres. Pap går i pap containeren og plastic i blød plastic genanvendelsen på BOFA.

Dette indlæg er ikke ment som en “vi er bedre end…”, men som en opfordring til dagligt at blive mere og mere bevidst om hvor meget vi egentlig behøver at smide ud og at affald er guld. Alt kan genbruges på den ene eller anden måde  – om ikke andet, brændes på BOFA og blive til varme.

Wasteman – et samarbejde med BOFA:

Wasteman var et borgerprojekt gennemført af Wasteman gruppen: BOFA, Søren Femmer, Malgorzata Hojka mfl. og vi jublede, da vi blev spurgt om vi ville servere Jun Kombucha Cocktails i syltetøjsglas, sammen med den søde, sjove og super dygtige kok og kogebogsforfatter Sune Rasborg, som havde kogt den skønnes hokkaidosuppe med genbrugsbrød til, på denne kolde 1. november aften, på Gudhjem havn. Det var en herlig aften, som inspirerede og forhåbentlig fik en masse gode bornholmske borgere til at tænke et niveau dybere over deres affalds-håndteringsvaner og måske får vi også nogle soldrevne, intelligente @bigbelly skraldespande og en langsomtkørende affaldsvogn på Bornholm, inden længe.

       

   

Tak til Wasteman for en herlig aften, vi nød at være sammen med jer alle sammen:)